İnGiLiZcEnİn tEk AdReSi...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İnGiLiZcEnİn tEk AdReSi...

İngilizce Öğrenmek İçin Tek Adres...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

The Past Continuous Tense - When/While

YazarMesaj
Berilay~

Berilay~

The Past Continuous Tense - When/While Empty
MesajKonu: The Past Continuous Tense - When/While   The Past Continuous Tense - When/While Icon_minitimeSalı Ara. 01, 2009 2:55 pm

The Past Continuous Tense'de
– Bir eylemin olduğu sırada bir başka şeyin oluyor olduğunu anlatırken ' when, while, as, just as' gibi bağlaçlar kullanılarak iki cümle birleştirilir.
Bunlardan en yaygını 'When' ve 'While' bağlacıdır.

When/While Clause :
İki cümleyi, bu bağlaçlardan biriyle bağlarken uymamız gereken kurallar vardır.Bu kurallar When yada While kullanımına göre değişir.

When:Anlatılan olayda -de,-da anlamlarına gelmektedir

Kural = When+The Simple Past Tense+The Past Continuous Tense

When bağlacını kullanırken uymamız gerekenler;
1-When ile başlayan cümle mutlaka 'The Simple Past Tense' yani 'Geçmiş Zaman' olmalıdır.
(Fiilin 2. hali)
2-When kullanarak bağladığımız ikinci cümle mutlaka 'The Past Continuous Tense' olmalıdır.
(Was/Were+fiile -ing eki)

Examples:
- When I came to home,he was sleeping.(Ben eve geldiğimde o uyuyordu.)

- When it started raining, we were waiting for bus.(Yağmur yağmaya başladığında otobüs bekliyorduk.)

NOT:When in kullanıldığı cümlenin cümle başında ya da ortasında olması önemli değildir, anlam değişmez, sadece when in past tense kullanılan cümleden önce kullanılması gerekmektedir.Kural aynen uygulanır.

Example: - I was going to the cinema with my friends when she saw me (*O beni gördüğünde, arkadaşlarım ile sinemaya gidiyordum)
*Cümle çevirisi herzaman bağlacın olduğu cümleden başlar.

While:Geçmişte belli bir zamanda sürekli olarak meydana gelen olayları anlatırken kullanılır. -iken anlamına gelir.

Kural = While+The Past Continuous Tense+The Simple Past Tense

While bağlacını kullanırken uymamız gerekenler;
1-While ile başlayan cümle mutlaka 'The Past Continuous Tense' olmalıdır.
2-While kullanarak bağladığımız ikinci cümle mutlaka 'The Simple Past Tense' olmalıdır.

Examples:

- While I was going to the school, I saw my uncle. (Okula giderken amcamı gördüm.)
- While my mother was washing the dishes, the phone rang. (Annem bulaşıkları yıkarken telefon çaldı.)

NOT:When deki kural burada da geçerlidir.While ın kullanıldığı cümlenin cümle başında ya da ortasında olması önemli değildir.Kural aynen uygulanır.

*Böyle geçmişte biri olup biten, diğeri devam eden iki olayı anlatırken, cümlemizde ya when ya da while kullanırız, ikisi de aynı anda aynı cümlede kullanılamaz. Ama cümlelerde when de kullansak, while da kullansak anlamda bir değişme olmaz.

- While I was doing my homework, my brother went outside. (Ben ödevimi yaparken, kardeşim dışarıya çıktı.)
- I was doing my homework when my brother went outside.(Kardeşim dışarıya çıktığı zaman ödevimi yapıyordum.)

- My brother went outside, while I was doing my homework.
- When my brother went outside, I was doing my homework.

*Aynı olayı dört şekilde anlatabildik. Ya when kullandık, ya da while.Burada önemli olan;zamanlara dikkat edilmesi, when den sonra gelecek cümlenin past tense , while dan sonra ise past continuous tense olması gerekmektedir.

The Past Continuous Tense - When/While
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» The Past Continuous Tense
» The Past Simple Tense
» Present Perfect Continuous Tense
» The Present Continuous Tense& The Present Simple Tense
» The Present Continuous Tense/Şimdiki Zaman